اعطای نمایندگی

نحوه سفارش

دیوار سبز خزه ای Moss Wall

دیوار سبز ریحان

دیوار سبز خزه ای

 

دیوارهای سبز زیبایی خانه را دو چندان میکنند. به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.در واقع این دیوارهای سبز موجود درفضاهای سرد و خشک ساختمان، ­شکاف بزرگ بوجود آمده بین انسان و طبیعت و اثرات منفی آن در جسم و روح انسان را کاهش میدهد. فضاهای سبز تاثیری باورنکردنی بر بدن انسان دارند و به آن کمک می کنند هوشیارتر و خلاق تر باشد.

طبق تحقیقات صورت گرفته   ثابت شده است که فضای سبز باعث کاهش استرس ، افزایش تمرکز و بهبود بدن می شود. در حقیقت ، در مطالعه ای مشخص شد که گذراندن وقت در کنار گیاهان می تواند استرس را به طور موثری تا ۱۲٪ کاهش دهد. در مطالعه دیگری نشان داده شد که آموزش دانشجویان در حضور گیاهان موجب افزایش ۷۰٪  توجه آنها  شد. همچنین مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ توسط مجله روانشناسی محیط زیست نشان داد که فقط ۴۰ ثانیه قرار گرفتن در معرض طبیعت می تواند به تمرکز کمک کند ، در نتیجه باعث کاهش حواس پرتی در محیط کار و افزایش بهره وری می شود.

دسته بندی های مختلفی از انواع دیوار های سبز در سایت ها و مقالات مرتبط با دیوار سبز مطرح شده است (جهت اطلاع از آنها می توانید به مقاله انواع دیوار سبز در قسمت مقالات آشنا شوید) که انسان به طور فیزیکی نیز میتواند از وجود این دیوارها بهرمند شود. یکی از این نوع دیوارها،دیوار خزه ای می باشد که در ادامه میخواهیم به آن بپردازیم.

دیوارهای خزه ای یا moss walls در واقع نوعی از دیوارهای سبز هستند که از خزه­های زنده و یا تثبیت شده و یا ترکیبی از هر دو تشکیل یافته است. خزه­های تثبیت شده خزه­هایی هستند که به مراقبت هایی که گیاهان طبیعی نیاز دارند، احتیاج ندارند. شاید به نظر برسد که این خزه­ها زنده نیستند در حالیکه خزه­های تثبیت شده هنوز زنده هستند و با استفاده از گلسیرین طبیعی و رنگ­ها، ظاهر آن­ها تا چندین سال حفظ می­شود.

انواع خزه های مورد استفاده در دیوارهای خزه ای شامل خزه ورقه (Sheet moss)، خزه گوزن شمالی (Reindeer moss) و سرخس (Fern moss) است.

آبیاری:

در مورد نیاز آبی دیوار سبز خزه ای باید بگوییم که هیچ گونه نیازی به آبیاری دوره ای ندارند و فقط جهت حفظ رطوبت هر چند روز یکبار بصورت غبار پاشی صورت بگیرد.

 بستر کشت:

مزیت دیوارهای خزه ای نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی در این است که در این دیوارها خاک وجود ندارد و خزه ها توسط اسپری های نگهدارنده تثبیت شده اند که به راحتی می تواند روی هر زیرساختی نصب گردند.فقط توصیه می­شود هر چند ماه یکبار دیوار خزه­ای جهت بررسی محکم بودن اجزاء و قطعات مورد بازبینی قرار گیرد تا از جدا شدن خزه ها از زیرساخت جلوگیری شود.

 

دیوار سبز ریحان
دیوار سبز ریحان

عمر مفید دیوار سبز خزه ای:

دیوارهای خزه ای معمولا تا ده سال دوام دارند. اگرچه دقت در نگهداری و استفاده از اسپری محافظ (مواد نگهدارنده غیر سمی)، می­تواند عمر این دیوارها را تا ۲۵ سال افزایش دهد. در نگهداری دیوارهای خزه ای مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کرد رطوبت است. برای حفظ رطوبت، این دیوارها نباید در نزدیکی بخاری­ها نصب شوند. همچنین استفاده از یک دستگاه تولید کننده رطوبت (مه پاش) میتواند موثر باشد.

جانمایی:

بسته به نوع خزه مورد استفاده؛ هم در آب و هوای گرم و هم در برابر نور کم و یا طیف وسیعی از نور مقاومت می کند. مانند سایر ارگانیسم های فتوسنتزی ، دیوار خزه نور غیر مستقیم (در حالت ایده آل ، نور غیرمستقیم شمالی) و رطوبت بالا را دوست دارد. حمام برای آنها ایده آل هستند ، پس اگر اهل دوش گرفتن هر روزه هستید می تواند گزینه مناسبی بعنوان یک قاب سبز برای تزیین حمام شما بوده تا لذت بیشتری را از حمام گرفتن ببرید.

وزن دیوار سبز خزه ای:

با توجه به وزن بسیار کم خزه و عدم نیاز به زیرساخت، وزن دیوار خزه ای حدودا یک دهم دیوار سبز زنده و در حدود ۳ کیلوگرم بر هر متر مربع می باشد.

دیوار سبز ریحان
دیوار سبز ریحان

مزایا :

ایجاد تعادل رطوبتی در محیط:

خزه به طور فعال با جذب رطوبت اضافی به ایجاد ثبات در رطوبت محیط داخلی کمک می کند. همچنین در اقیلم­های خشک می­تواند رطوبت آزاد کند و سطح رطوبت داخلی ساختمان را بین ۴۰ تا ۶۰ درصد حفظ کند. در واقع کنترل رطوبت در این دیوارهای خزه­ای موجب کاهش خشکی پوست شده و بالطبع موجب کاهش اثرات آن مانند چین چروک پوست میشود.

عایق صوت:

از آنجا که خزه بسیار متخلخل است دیوارهای متراکم و اسفنجی خزه­های گوزن شمالی (Reindeer) عایق های صوتی بسیار خوبی هستند. دیوارهای خزه­ای در کاهش صداهایی با فرکانس متوسط تا بالا موثر هستند، به همین دلیل آنها را برای خانه های بسیار نزدیک به هم در شهرها و حومه شهر مفید می کند. اکثر گیاهان می توانند صدای محیط را حدود ۵ دسی بل کاهش دهند.

تصفیه کننده هوا:

خزه گیاهی از این جهت شگفت انگیز است که پس از برداشت نیز، به پاکسازی هوا ادامه می دهد. دیواره های خزه ­ای دی اکسید کربن و آلاینده هایی چون مواد سمی فرار را  از هوا تصفیه میکنند. این دیوارهای خزه در داخل ساختمان کیفیت هوای داخل را به طور قابل توجهی بهبود می­بخشند و دیوارهای خزه­ای که در فضاهای باز وجود دارند هوا را برای پرندگان ، سنجاب ها ، ماهی ها ، درختان و گیاهان طبیعت تمیز می کنند.

جذب آلاینده ها:

تصفیه هوا:با جذب گرد و غبار موجود در هوا توسط دیوارهای خزه ای  به افراد مبتلا به آلرژی و آسم کمک میکند. همچنین به دلیل عدم تولید اسپور یا هاگ تولید حساسیت نمیکند.

انعطاف پذیری بالا:

دیوارهای خزه ای را می­توان متناسب با هر اندازه و شکلی در ساختمان خود طراحی کرد.

به همین دلیل دیوارها یا پانل های خزه دارای پتانسیل طراحی تقریباً بی حد و حصر هستند

نصب سریع و آسان:

با توجه به عدم نیاز به آبیاری و نصب زیرساخت و ….. نصب دیوار سبز خزه ای در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد چرا که همچون یک قاب عکس از پیش آماده شده فقط در محل مورد نظر نصب میگردد.

هزینه نصب و نگهداری پایین:

هزینه نصب دیوارهای خزه تقریباً ۴۰٪ کمتر از دیوارهای زنده می باشد.لازم به ذکر است که هزینه نگهداری دیوارهای خزه ای تقریبا صفر بوده که این مزیت نیز در مقایسه با دیوار سبز زنده قابل تامل است.

دیوار سبز ریحان

معایب:

از معایب دیوار سبز خزه ای می توان به قیمت بالای آن نسبت به دیوار سبز زنده اشاره کرد(البته نوع با کیفیت و ماندگار آن) همچنین اگر از ثبات و عدم تغییر لذت نمیبرید پیشنهاد میکنیم دیوار سبز زنده را جایگزین دیوار سبز خزه ای کنید چرا که همچون یک تابلوی زیبا اما بدون رشد و تغییر فقط می توانید از یک منظره ثابت لذت ببرید.

خزه ها را میتوان توسط رنگ­های طبیعی و غیر سمی در طیف وسیعی از رنگ­ها رنگ آمیزی کرد. در زیر یک شاهکار گیاهی در اتاق نشیمن را میبینید که توسط شرکت Planted Design کالیفرنیا طراحی شده است. پانل دیواری طراحی شده برای این خانه، از خزه­­های با رنگ سبز طبیعی و خزه هایی را که به رنگ صورتی گرم رنگ آمیزی شده اند، استفاده شده است.

دیوار سبز ریحان
دیوار سبز ریحان
دیوار سبز ریحان