اعطای نمایندگی

نحوه سفارش

در مقاله بهترین شرکت دیوار سبز قرار است ملاک های انتخاب یک شرکت دیوار سبز را تشریح کرده تا بتوانید بهتر مقایسه کنید و دقیق انتخاب کنید بنابراین همراه ما باشید.

طراحی و اجرای دیوار سبز در کشور ما ایران حدودا از سال ۱۳۹۰ توسط چند شرکت متخصص در این زمینه شروع شد که هر کدام از آنها به روشهای مختلفی نسبت به اجرای دیوار سبز اقدام می کردند.

از جمله روش های مطرح می توان به سیستم نمدی جیبی، سیستم باکس و همچنین روش پاتریک بلانک اشاره کرد که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. (جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله انواع دیوار سبز مراجعه نمایید).شرکت بام و دیوار سبز ریحان هم نیز از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را بصورت تخصصی در این زمینه شروع کرد و پس از تحقیق و پژوهش و کسب دانش فنی مورد نیاز و بررسی روش های مختلف اجرای دیوار سبز در ایران و در سایر کشورهای پیش قراول در این زمینه اقدام به اجرای دیوار سبز به روش های مختلف نمود که بتواند بصورت دقیق و با تجربه عملی، به روشی با بالاترین کیفیت و ماندگاری گیاه و البته هزینه مناسب دسترسی پیدا کند و در حال حاضر وپس از گذشت ۹ سال از فعالیت این شرکت و اجرای بیش از ۴۰۰ پروژه شاخص در کشور به جایگاه برترین شرکت طراحی و اجرای دیوار سبز دسترسی پیدا کرده است.

در ادامه میخواهیم به دلایل ادعای مذکور بپردازیم.

در شرکت دیوار سبز ریحان نقطه نظرات مخاطبین دیوار سبز منجمله معماران،سازندگان ساختمان ها،فعالان،کارشناسان و علاقمندان در حوزه فضای سبز و گل و گیاه را طی یک نظر سنجی گسترده برسی کردیم که بتوانیم نگرانی های مخاطبین خود را برطرف کرده و نقاط ضعف روش های اجرایی مختلف را برطرف و همچنین نقاط قوت آن را پر رنگ تر نماییم.

از نکات اصلی که اکثر مخاطبین در نظرسنجی به آن اشاره کردن می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1. ماندگاری و طول عمر گیاهان دیوار سبز در دراز مدت
  2. ماندگاری و طول عمر زیرساخت دیوار سبز
  3. عدم نیاز داشتن به نگهداری مداوم
  4. قابلیت جابجا شدن
  5. عدم ایجاد آلودگی منجمله کرم و آفت و بوی نامطبوع مخصوصا در فضاهای داخلی
  6. پشتیبانی از دیوار سبز اجرا شده توسط شرکت مجری
  7. سیستم پازل گونه(سرعت عمل در نصب دیوار سبز و داشتن یک پوشش گیاهی آنی)
  8. قابلیت اجرا در فضاهای داخلی(حتی بدون نور طبیعی) و خارجی
  9. کیفیت بالا و قیمت مناسب
  10. عدم تخریب دیوار و کِشت در محل

۱- ماندگاری و طول عمر گیاهان دیوار سبز در دراز مدت:

حتما اولین دغدغه و درخواست شما هم اینه که گیاهان دیوار سبز جوری باشند که عمر بالایی داشته و شما پس از دریافت دیوار سبز پس از مدتی شاهد خشک شدن گیاهان نباشین چرا که هم از نظر مالی متضرر شده و هم از نظر روحی روانی اثر مخربی بر شما خواهد داشت.

کارشناسان ما در شرکت دیوار سبز ریحان بصورت کاملا علمی و گسترده راز ماندگاری و طول عمر گیاهان را برسی کرده که در ادامه به آنها و چگونگی پرداختن به آن در دیوارهای سبز ریحان اشاره خواهیم کرد.

الف)آبیاری منظم و به اندازه:

طراحی و ساخت باکس های منحصر بفرد در شرکت ریحان به گونه ای انجام شده که آب به اندازه کافی در اختیار گیاهان قرار گرفته که این آبیاری بصورت منظم توسط سنسورهای تشخیص رطوبت و یا ساعت فرمان های موجود در بازار صورت می پذیرد.

جهت مشاهده نحوه آبیاری دیوار سبزهای شرکت ریحان می توانید به مقاله باکس افرا و باکس ریحان مراجعه نمایید.در تصویر شماره ۲ نمونه سنسورهای تشخیص رطوبت و در عکس شماره ۱ تصویر ساعت فرمان شیوا امواج را مشاهده می نمایید.

سنسور تشخیص رطوبت

                          تصویر شماره۲:سنسورهای تشخیص رطوبت

تصویر شماره ۱٫ساعت فرمان شیوا امواج

ب)خاک یا بستر کشت مناسب

یکی از مهمترین عوامل رشد و ماندگاری گیاه،خاک یا محیط مناسب برای رشد ریشه است.در دیوارهای سبز شرکت ریحان خاک بطور کامل منسوخ شده و برای آن جایگزین بسیار مناسب تری با عنوان بستر کشت مخصوص در نظر گرفته شده است.خاک به علت سنگین بودن در حالت اشباع و همچنین مستعد بودن برای رشد و تکثیر کِرم و آفت و آلودگی و مهمتر از همه متصاعد شدن بوی نم و نامطبوع پس از آبیاری گیاهان حذف و بجای آن از بستر کشت مخصوص که حاصل از ترکیب و اختلاط چندین ماده معدنی و طبیعی و مغذی می باشد استفاده می گردد.این بستر کشت بسیار سبک بوده و بستر مناسب برای رشد ریشه گیاه می باشد و پس از آبیاری گیاه هیچ گونه بوی نامطبوعی از خود متصاعد نمی کند.

لازم به ذکر است با توجه به وجود پرلیت در بستر کشت مخصوص،آب اضافه در داخل آن ذخیره و ضمن جلوگیری از لجنی شدن و گندیدگی ریشه گیاه،به مرور زمان و با توجه به نیاز گیاه،این رطوبت به ریشه منتقل می گردد.

در تصویر زیر بستر کشت مخصوص ریحان را مشاهده می نمایید.

ج)داشتن فضای مناسب برای رشد ریشه گیاه:

از دیگر عوامل تاثیرگذار در طول عمر گیاه فضای مناسب و کافی برای رشد گیاه می باشد.یکی از دلایل تعویض گلدان نیز همین می باشد.تا زمانی که ریشه گیاه فضای مناسب برای رشد داشته باشد شاهد برگ های جدید و طراوت و شادابی گیاه خواهیم بود.به همین خاطر در طراحی نسل جدید باکس های منحصر بفرد دیوار سبز ریحان این فضا دیده شده بدین صورت که هر باکس ریحان بصورت دوقلو بوده و می توان دو عدد گیاه را در آن کاشت.پشت صفحه رویی ما یک فضای یو شکل به ابعاد ۱۰ سانت عمق در ۲۰ سانت عرض و ۵۰ سانت ارتفاع داریم که ریشه گیاه می تواند به راحتی در این فضا رشد کرده و در کل شاهد طول عمر گیاه باشیم.

د)بازدیدهای دوره ای رایگان:

بازدیدهای دوره ای که توسط کارشناسان شرکت ریحان انجام می شود جهت برسی ورود آفت به دیوار سبز،برسی عملکرد صحیح آبیاری و تاسیسات،هرس مورد نیاز گیاهان و روند کلی رشد گیاهان انجام می گیرد.دیوارهای سبز در شرکت ریحان به خودی خود عاری از هر گونه آفت و آلودگی می باشند چرا که از خاک استفاده نشده و بصورت هیدروپونیک اجرا می شوند اما ممکن است در مکان اجرا شده حشره ای وارد دیوار سبز شده و لانه گزینی کند که در بازدیدهای دوره ای برسی و برطرف می شوند.

ه)تغذیه مناسب گیاهان(کود دهی):

همانطور که همه موجودات زنده جهت ادامه حیات نیاز به آب و غذا دارند گیاهان نیز از این قائده مستثنی نمی باشند.با توجه به تراکم بالای گیاهی در دیوارهای سبز ریحان،تغذیه گیاهان نیز بصورت دوره ای و زیر نظر گیاه پزشک مجموعه انجام می گیرد. نحوه تزریق مواد غذایی یا از طریق محلول پاشی و یا از طریق اضافه شدن در آب مخزن دیوار سبزها انجام می پذیرد.نوع مواد غذایی، میزان مصرف و زمان مصرف بسته به نوع پوشش گیاهی می باشد.(جهت دریافت اطلاعات کامل می توانید به مقاله تغذیه گیاهان مراجعه نمایید)

ی) جلوگیری از شوک گیاه در اثر جابجایی:

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در ماندگاری گیاهان دیوار سبز،نحوه جابجایی و کاشت گیاه در دیوار سبز می باشد.حتما اصطلاح “شوک به گیاهان” را شنیده اید.وقتی که یک گیاه از یک محیط به محیط دیگر جابجا می شود دچار شوک حرارت،رطوبت و نور می شود.

روند اجرای دیوار سبز در شرکت ریحان بدینصورت است که حتی المقدور از میزان استرس و شوک وارده به گیاهان جلوگیری کند.به همین خاطر گیاهان در محل گلخانه بصورت بگ شده و یا کاشت در باکس های مخصوص آماده شده و مدت زمان دو هفته را در شرایط استاندارد محیطی گلخانه سپری کرده و پس از گذراندن زمان خزان به محل پروژه جهت جایگذاری و نصب ارسال می شود.

پس از نصب دیوار سبز و جایگذاری گیاهان نیز مجددا مقدار ۲ گرم کود اسید آمینه را درون آب حل کرده و بصورت محلول پاشی روی گیاهان دیوار سبز اسپری کنید.کود اسید آمینه یک نوع مواد غذایی کامل بوده که باعث تقویت سیستم ایمنی گیاه می شود.

با این وجود زرد شدن تعدادی از برگ ها در دو هفته ابتدایی طبیعی بوده و به مرور زمان گیاهان به محل جدید عادت کرده و روند رشد گیاه شروع می شود.

۲- ماندگاری و طول عمر زیرساخت دیوار سبز

از دیگر موارد متمایز کننده شرکت های مجری دیوار سبز،زیرساخت ارائه شده توسط آنها جهت قرارگیری گیاهان در آن میباشد.این زیرساخت می تواند شامل سازه اصلی،باکس های دیوار سبز،تاسیسات آبیاری قطره ای و ……..باشد.از نظر شرکت دیوار سبز ریحان این زیرساخت باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که حداقل ۱۰ الی ۱۵ سال عمر مفید داشته و اگر عمر مفید ۴ ساله برای گیاهان در نظر بگیریم، بصورت دوره ای فقط نسبت به تعویض گیاهان هر ۴ سال یکبار اقدام گردد و نیاز به تعویض زیرساخت و هزینه مجدد نباشد.

در شرکت دیوار سبز ریحان، سازه اصلی از جنس پروفیل های فلزی بوده که پس از ساخت به کارخانه رنگ استاتیک کوره ای منقل شده و رنگ کوره ای با مقاومت بالا بر روی سازه اصلی می نشیند.با این کار حداقل عمر ۲۰ سال به بالا را می توان برای سازه اصلی برآورد کرد.

در روند تولید باکس های منحصر بفرد در شرکت دیوار سبز ریحان نیز از مواد اولیه پلی پروپلین درجه یک استفاده می شود چرا که این باکس ها در معرض مرطوب شدن و خشک شدن مداوم و حتی در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار می گیرند. به همین خاطر باید از موادی استفاده شود که مقاومت کافی در مقابل تنش های مذکور را داشته و حداقل ۱۵ سال عمر مفید را بتوان برای آنها در نظر گرفت.

سیستم تاسیات آبیاری قطره ای هم جزء مهمترین اجزاء دیوار سبز می باشد چرا که اگر تمام موارد زیرساخت و گیاهان و بستر کشت و…… با کیفیت بالا انتخاب و اجرا شوند ولی سیستم آبیاری دچار نقص و ایراد باشد، نتیجه کار مطلوب نخواهد بود.

از این رو کلیه قسمت های تاسیسات آبیاری قطره ای منجمله پمپ،لوله های پلی اتیلن،قطره چکان ها و فیلتراسیون های مورد استفاده از بهترین برند های استاندارد ایرانی و خارجی استفاده شده تا بتواند بعنوان یکی از ارکان اصلی دیوار سبز ایفای نقش نماید.

۳- عدم نیاز داشتن به نگهداری مداوم:

متاسفانه یکی از عوامل انصراف مخاطبین از داشتن دیوار سبز زیبا در محل سکونت یا محل کارشان نگرانی از نگهداری آن می باشد.خواه ناخواه دیوار سبز یک موجود زنده است و برای داشتن رشد و طراوت و شادابی باید مواردی را مد نظر قرار داد. دیوار های سبز در شرکت ریحان به گونه ای طراحی شده اند که بصورت کامل خودنگهدار بوده و فقط کافیست از قطع شدن برق جلوگیری نمایند و آب مورد نیاز درون مخزن را تامین نمایند و در ادامه فقط و فقط از دیوار سبزشان لذت ببرند.

۴- قابلیت جابجا شدن

یکی از دغدغه های مشتریان جابجایی دیوار سبز می باشد.ممکن است این جابجایی در یک محیط بوده(مثلا از یک اتاق به اتاق دیگر و یا یک جابجاایی در سالن پذیرایی یا اتاق جلسات) و یا از یک مکان به مکان دیگر باشد.به طور مثال ممکن مکان فعلی استیجاری باشد و مشتری بخواهد پس از جابجایی بتواند دیوار سبز خود را نیز به مکان جدید منتقل کند.به هر دو مورد مذکور در شرکت دیوار سبز ریحان پرداخته شده است.

دیوار سبز های شرکت ریحان می تواند بصورت پانل پرتابل ساخته شود بدین صورت که یک شاسی و سازه اصلی با ابعاد نهایتا ۱٫۵ در ۲٫۵ متر خواهیم داشت که زیر آن چرخ های غلطکی مخصوص قرار گرفته و سپس باکس ها و گیاهان در جای خود قرار می گیرند.این پانل های پرتابل به راحتی قابلیت جابجایی داشته و می توان از یک مکان به مکان دیگر منقل کرد.

۵- عدم ایجاد آلودگی منجمله کرم و آفت و بوی نامطبوع مخصوصا در فضاهای داخلی

جایگاه دیوار سبز فقط فضای خارجی نمی باشد بلکه به راحتی می توان آن را در فضاهای داخلی مسکونی،تجاری یا اداری استفاده نمود.حتما برای شما هم پیش آمده زمانی که یک گلدان رو در منزل یا محل کارتان آبیاری می کنید بوی نم حاصل از آبیاری از گلدان متصاعد شود.در عین حال ممکن است گیاهی را از گلخانه خرید کرده باشید و پس از انتقال به منزل شاهد کِرم و یا حشرات روی سطح خاک یا اطراف گلدان باشید.در صورتی که تعداد این گلدان ها یک یا دو عدد باشد خیلی مشکل خاصی پیش نمی آید ولی زمانی را مد نظر قرار دهید که شما مثلا ۵۰ عدد گلدان یا بیشتر در گوشه منزلتان داشته باشید،در آن موقع بوی نم خاصل از آبیاری و یا کرم و حشره این تعداد گلدان قطعا قابل چشم پوشی و تحمل نیست. .دیوار های سبز ریحان بخاطر عدم استفاده از خاک و بعلت استفاده از بستر کشت مخصوص عاری از هر گونه بوی نامطبوع نم و همچنین کِرم و آفت و الودگی می باشد و شما میتوانید بدون هیچ گونه نگرانی هر تعداد گیاه که میخواهید را در منزل و یا محل کارتان داشته باشید و فقط از آن لذت ببرید.

۶- پشتیبانی از دیوار سبز اجرا شده توسط کارشناسان متخصص شرکت مجری

پشتیبانی دیوار سبز از مهمترین ارکان یک شرکت فعال در این زمینه می باشد.باید این واقعیت را قبول کنیم که اجرای دیوار سبز با اجرای سنگ اسلب و چوب و دکور و شیشه و …..بسیار متفاوت است.در دیوار سبز ما با موجود زنده سر و کار داریم و نمیتوانیم آن را پس از اجرا به حال خود رها کردهو فراموش کنیم.همانطور که از اسم آن مشخص است موجود زنده نیازهایی دارد که برای زنده ماندن و رشد و نمو باید آنها را تامین کرد.دقیقا مثل انسان.

عملیات پشتیبانی در شرکت دیوار سبز ریحان به دو صورت تعریف می شود که بخش اول تحت عنوان بادیدهای دوره ای منظم صورت گرفته که این بازدیدها جهت تغذیه گیاهان، برسی ورود آفت به دیوار سبز،برسی عملکرد صحیح آبیاری و تاسیسات،هرس مورد نیاز گیاهان و روند کلی رشد گیاهان انجام می گیرد و بخش دوم که در قالب مشکلات غیر پیش بینی شده و یا درخواست کارفرما قرار می گیرد.مثلا تغییر ناگهانی در شکل ظاهری گیاهان و یا مشکل آنی در آبیاری دیوار سبز و همچنین درخواست کارفرما برای جابجایی دیوار سبز،که باید در کمترین زمان ممکن(مشکلات عمده و حیاتی در کمتر از ۲۴ ساعت) کارشناسان مجموعه در محل پروژه حضور پیدا کرده و نسبت به برسی و برطرف کردن مشکل پیش آمده اقدام نمایند.

مجموعه ریحان با داشتن نمایندگی های متعدد و کارشناسان خبره در تمامی استان های کشور نسبت به ارائه کلیه خدمات پشتیبانی در کمترین زمان ممکن اقدام می نماید.در مجموعه ریحان شعار “فروش پایان یک معامله نیست،بلکه آغاز یک تعهد و دوستی است” معنا پیدا می کند.

 ۷- سیستم پازل گونه(سرعت عمل در نصب دیوار سبز و داشتن یک پوشش گیاهی آنی)

از دیگر مزایای یک شرکت فعال در زمینه دیوار سبز داشتن سرعت عمل در نصب و تحویل دیوار با تراکم بالادر کمترین زمان ممکن و بدون هر گونه تخریب و آلودگی ست.

یکی از شعارهای شرکت ریحان “اجرای دیوار سبز بصورت پازل گونه ” است.همانطور که از نام آن مشخص است تمام تجهیزات و قسمت های مختلف دیوار سبز منجمله استراکچر و زیرساخت،باکس های مخصوص،تاسیسات آبیاری قطره ای و گیاهان در کارگاه و گلخانه مجموعه ریحان آماده گردیده و فقط در محل پروژه نسبت به نصب آنها اقدام می گردد.

ما ادعای اجرای۱۲ مترمربع دیوار سبز با تراکم بالا و پوشش گیاهی آنی فقط در دو ساعت را عملیاتی کرده(پروژه آئینه خانه)که جهت مشاهده ویدئوی این پروژه می توانید به قسمت پروژه های ویژه مراجعه نمایید.

۸- قابلیت اجرا در فضاهای داخلی(حتی بدون نور طبیعی)

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا امکان اجرای دیوار سبز در مکان های با نور طبیعی کم و یا بدون نور طبیعی هم می باشد؟

بله،با توجه به ارائه تکنولوژی نور رشد مخصوص گیاهان توسط مجموعه ریحان این امکان وجود دارد که شما در مکان هایی با میزان نور صفر هم بتوانید از طراوت و رشد گیاهان لذت ببرید.شیوه کار بدین صورت می باشد که فرکانس و طیف نوری مخصوص که در نور خورشید برای عمل فتوسنتز و رشد گیاه وجود دارد را توسط لامپ های ال ای دی اس ام دی مخصوص شبیه سازی کرده و بصورت قاب های پروژکتوری و یا وال واشر ارائه می گردد.

۹- کیفیت بالا و قیمت مناسب

خرید یک جنس با کیفیت و البته با قیمت مناسب برای همه ما مهم است.از نظر شرکت ریحان تنها راه ارائه یک جنس مطلوب و با کیفیت و همچنین قیمت قابل قبول تولید بود.به همین خاطر تولید بخش عمده  متریال مورد نیاز جهت اجرای دیوار سبز(که بخش اصلی هزینه یک دیوار سبز را شامل می شود)در دستور کار شرکت قرار گرفت که شامل تولید باکس های مخصوص دیوار سبز،گیاهان مورد استفاده و بستر کشت مخصوص،شامل این موارد بود.وقتی تولید توسط خود شرکت انجام شود هم از نظر کیفیت محصول تولید شده و هم از نظر قیمت تمام شده در بهترین حالت انجام می پذیرد.

استفاده از مواد پلی پروپلین درجه۱ در خط تولید باکس های انحصاری و همچنین تولید گیاه با طراوت و شاداب به روش هیدروپونیک از جمله نقاط متمایز کننده شرکت دیوار سبز ریحان با سایر شرکت های فعال در این زمینه می باشد.

۱۰- عدم تخریب دیوار و کِشت در محل

از سوالات و دغدغه های برخی مخاطبین ما این است که آیا دیوار محل نصب جهت اجرای دیوار سبز دچار تخریب می شود.پاسخ ما در مجموعه ریحان “خیر” می باشد.با توجه به تحمل وزن دیوار سبز توسط استراکچر فلزی و انتقال آن به زمین هیچ گونه آسیبی به دیوار پس زمینه وارد نشده و فقط در حد اتصال سازه به دیوار با چند عدد پیچ می باشد که در صورت جابجایی دیوار سبز از این مکان به راحتی قابل ترمیم و یا چشم پوشی می باشد.

در مورد کِشت در محل هم همانطور که قبلا اشاره شد کلیه عملیات کِشت گیاه در باکس ها در محل گلخانه شرکت دیوار سبز ریحان انجام شده و پس از گذراندن دوره خزان جهت نصب بدون هر گونه آلودگی محیط به محل پروژه منتقل می گردد.

در پایان امیدواریم از مقاله بهترین شرکت مجری دیوار سبز که توسط شرکت بام و دیوار سبز ریحان آماده شده بود استفاده کافی را برده باشید.شما می توانید از طریق شبکه اجتماعی شرکت دیوار سبز ریحان با ما در ارتباط باشید.