اعطای نمایندگی

نحوه سفارش

انواع گیاهان دیوار سبز را بشناسیم

دیوار سبز ریحان

انواع گیاهان دیوار سبز را بشناسیم

در این مقاله می خواهیم یک آشنایی کلی با گیاهان دیوار سبزداشته باشی تا بتوانیم با انتخاب درست ، یک پوشش گیاهی مناسب ، زیبا و ماندگار ایجاد کنیم و فقط از آن لذت ببریم.

اهمیت این موضوع آنجا مشخص می شود که باتوجه به هزینه زیرساخت باکس ها ، بستر کشت ، تاسیسات آبیاری قطرهای و … همه برای فراهم سازی بستر مناسب برای قرارگیری و رشد گیاه بوده و اگر مرحله ی انتخاب پوشش گیاهی که از نظ ما مهم ترین مرحله می باشد به درستی انجام نشود کل هزینه های زیر ساخت از بین می رود وتجربه خوبی را برای مخاطب و کارفرما ثبت نمی کند. که ممکن است این نارضایتی به سایر دوست داران دیوار سبز سرایت کند.

پس با کمی دقت و گرفتن مشاوره یک تجربه کاری خوب را برای خودتان و مخاطبانتان ایجاد کنید.

در ادامه می خواهیم نکاتی که قبل از انتخاب پوشش گیاهی باید به آنها توجه کنیم را مورد بررسی قرار می دهیم.

فضای داخلی (indoor)  و فضای خارجی  (outdoor) :

مهمترین نکته ای که برای پوشش گیاهی دیوار سبز مورد بررسی قرار دهیم این است که ببینیم دیوار سبز قرار است در فضای داخلی با دمای کنترل شده اجرا شود و یا برای فضای خارجی و محوطه استفاده شود.

یکی از تربیات بسیار مهم ما پس از گذشت ۷ سال از فعالیت در این شرکت و اجرای بیش از ۴۰۰پروژه شاخص این هست که دیوار سبز یا باید در فضای داخلی و دمای  کنترل شده باشد و یا در فضای خارجی.

اجرای دیوار سبز در فضایی که دمای کنترل شده ندارند والبته نور خورشید را هم دریافت نمی کنند مناسب نیست و شک نکنیدکه دیوار سبز ماندگار و با طراوت نخواهد بود.

مثل پارکینگ ها ، دستگاه های پله و … که در زمستان سرد شده و نور کافی دریافت نمی کنند. که نه می توان گیاهان آپارتمانی را اجراکرد (به خاطر سرمازدگی در زمستان) و نه می توان از گیاهان فضای باز استفاده کرد    (به علت نبود نورکافی خورشید) مگر اینکه بتوانیم از نظر گیاهی و یا ازنظر نور رشد محیط را به حد مطلوب و استاندارد برسانیم که شاید از نظر هزینه ایمقرون به صرفه نباشد.

دیوار سبز ریحان

میزان تابش نور خورشید :

برای انتخاب گیاهان دیوار سبز های خارجی(outdoor) میزان تابش نور خورشید مهم است . چرا که در صورت اجرا ی دیوار سبز در معرض تابش نور مستقیم خورشید در ساعت های طولانی مخصوصا از ساعت ۱۲ تا ۱۸ و البته در مناطق گرم و خشک ، نتیجه دلخواه بدست نیامده و منجر به سوختن گیاهان می شود.

بهترین مکان اجرای دیوار سبز دیوار های ظلع شمال می باشد که تابش مستقیم نور خورشید را نداشته ولی از نور کافی و مناسبی بهره می برند. و یا دوار های ضلع شرق که فقط آفتاب صبح تا ظهر روی آن تابیده می شود مناسب است.

دیوار سبز ریحان
دیوار سبز ریحان

عدم استفاده از گیاهان گلدار در دیوار سبز:

نکته مهم دیگر در انتخاب گیاه برای دیوار سبز این می باشد که ترجیحا از گیاه گلدار استفاده نکنیدچرا کهگل به خاطر عطر و شهدی که دارد حشره را به خود جذب کرده که با جذب حشره و لانه گزینی در دیوار سبز به خاطر شرایط، آفت و بیماری توسط حشرات به دیوار سبز منتقل شده که در نهایت منجر به آسیب رسیدن به دیوار سبز می شود.

استفاده از گیاهان ۴ فصل و همیشه سبز :

استفاده از گیاهان ۴ فصل وهمیشه سبز، ضمن ایجاد جذابیت در دیوار سبزدر طول کل سال ، نیاز به واکاری های فصلی و تعویض گیاه را رفع کرده و ما می توانیم همیشه از مزایایدیوار سبز بهره ببریم.

عدم استفاده از گیاهان حساس در دیوار سبز :

ممکن است ما گیاهان آپارتمانی و زیبایی را مشاهده کنیم که بخواهیم آن را در دیوار سبز استفادهکنیم ولی پیشنهاد می شود گیاه را از نظر حساسیت ، جذب آفت، عمر کوتاه و ….بررسی کنید و از کاشت گیاهان خاص که شاید در ابتدای کار جذابیت و زیبایی را برای دیوارسبز ایجاد کند ولی در ادامه با مشکلات عدیده ای ما را روبه رو کند چشم پوشی کنیم.

مثلا گیاه کروتن شاید از نر تنوع رنگی ، گیاه فوق العاده زیبایی باشد اما این گیاه خیلی سریع مورد هجوم آفت (سفیدک پنبه ای) قرار گرفته و در زمان کوتاه ازبین می رود.


استفاده از گیاهان با نیازهای نزدیک به هم :

نکته حائز اهمیت دیگر این است که گیاهان انتخاب شده برای پوشش گیاهی دیوار سبز از نظر نیاز آبی ، دمایی و غذایی نزدیک به یگدیگر باشند و تفاوت زیادی نداشته باشند. چرا که به سختی می توان در دیوار سبز نیاز آبی و دمایی و نوری هر گیاه را به صورت مجزا تامین کرد. پس ترجیحا از با نیاز های نزدیک به هم و یا حداقل به صورت دسته بندی در دیوار سبز کاشت شوند که بتوان حداقل های موردنیاز را برای آنها فراهم نمود.

دیوار سبز ریحان
دیوار سبز ریحان

پیشنهاد های گیاهی برای کاشت در دیوار سبز :

که در این مقاله فقط به صورت تیتر معرفی شده مه جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله گیاهان دیوار سبز داخلی (indoor) و گیاهان دیوار سبز خارجی (outdoor)   مراجعه نمایید.

گیاهان دیوار سبز داخلی(indoor):

  پتوس ، شفلرا ، برگ عبایی ، انواع آگلونما ، آرالیا ؛ گندمی، دراسینا  سیسوس، فیلکوس ، سرخس ، شامادورا

گیاهان دیوار سبز خارجی (outdoor):

انواع شمشاد ، پیتسپروم، یالاسبی ، اسطوخدوس ، رز ماری ، پاپیتال و ….

دیوار سبز ریحان