بام سبز به روش گسترده

همونطور که از نام روش مشخص هست، برای سبز کردن یک سطح(بام) تقریبا وسیع و البته با عمق کم از این سیستم استفاده می کنند.تنوع گیاهی خاصی نمیشه تو این سیستم اجرا کرد و فقط گیاهان با ریشه کم مثل چمن قابلیت استفاده داره.عمقی حداکثر تا 10 سانت و وزن هر متر مربع حداکثر 100 کیلوگرم بر متر مربع.

بخاطر محدودیت های تحمیل وزن به سقف، معمولا فقط پرسنل نگهداری مجاز به حضور و تردد روی این بام سبز رو دارند.

بام سبز به روش متمرکز

در این روش میتونیم بگیم هیچ گونه محدودیت خاصی برای ارتفاع فلاور باکس ها(باغچه ها)،تنوع بالای درختچه و گیاهان نداریم.چرا که در طراحی سازه بار وارده لحاظ گردیده است.در روش متمرکز معمولا فلاورباکس ها(باغچه ها) به یکدیگر متصل هستند و بیشتر اوقات در حاشیه بام و کنار جانپناه ها جانمایی می شوند.
عمق فلاورباکس ها(باغچه ها) متغییر و بسته به نوع گیاه یا درختچه از حدود 20 سانت برای گل های فصل یا سبزیجات تا حدود 60 الی 70 سانت برای انواع درختچه در نظر گرفته می شود.
اگر در طراحی معماری کشت خاصی مثل درخت در نظر گرفته شده باشد،عمق فلاور باکس،جانمایی آن از نظر سازه ای و البته از نظر کشاورزی،میزان وزش باد و …. برسی ویژه بشود.
بام سبز اجرا شده در این روش معمولا برای استفاده عموم در نظر گرفته می شود.مجتمع های ساختمان های مسکونی،تجاری و یا حتی اداری قابلیت استفاده از این روش را دارند.در این بام سبز ها میتوان از آب نما،مه پاش،آلاچیق،پرگولا،باربیکیو و ……… جهت زیبایی و کاربردی تر شدن فضا بهره برد.

بام سبز به روش مدولار یا جعبه ای:

در این روش بسته به طرح،تعدادی جعبه یا باکس پیش ساخته تمام یا قسمتی از بام را پوشانده و درون این جعبه ها گیاهان مد نظر کشت می شوند.
بستر کشت یا خاک این جعبه ها از یکدیگر جدا بوده و می تواند دارای عمق های متفاوتی باشد.از این روش برای ساختمان هایی که از عمر آنها چند سالی گذشته و هیچ طرح خاصی برای بام لحاظ نشده استفاده می گردد.

سرعت اجرا در این روش بالا بوده و از نظر هزینه ای نیز این روش به سایر روش ها کمی گرانتر در می آید.

 نکته بسیار مهم اینه که حتما باید برای تمام فلاورباکس ها در تمام روش ها درین خروجی آب در نظر گرفت تا آب اضافه پس از آبیاری دفع بشه در غیر اینصورت مانده آب داخل فلاورباکس ها منجر به لجنی شدن خاک،افساد ریشه و در نهایت از بین رفتن گیاهان و درختچه های ما می شود.

فهرست